Çarşamba, Mart 29, 2006

bahar köftesi!


Evet canlarım, bahar geldi artık canlanın! Kuş, ot, börtü, böcük ve tabii ki bendeniz sefkili suluköfteniz baharı pek bi şenlikli karşıladık efenim. Uçan kuşlar martılar, içli salçalı köfteler ve daha neler neler! Tamam, anlatacağım, durun teker teker gelin ayol!

Şindik, iyi bir bahar karşılaması için gereken tarifi vereceğim size, sakın evde denemeyin, çıkın dışarda tatbik edin. Kımıldayın azcık canım!

Yimeen adı: Bahar köftesi...

İçindekiler: Her çeşitten köfte ama illa ki suluköfte! Bir adet vapur, bir bardak dolusu deniz suyu, yarım kilo bulut (sadece çok sıcakta gölgelik olarak kullanılacak), bol kepçe güneş ışığı (aman bugünkü gibi tutulmasın dikkat edin), birkaç adet orta boy askılık (okul da illa ki asılacak :P), iki adet foto. makinesi (tercihen biri kameralı), yedi büyük boy patates (kumpir için), Kurukahveci Mehmet Efendi (adamın kendisi değil ayol, kahvesi!), altı halka simit (dışarıdan çikolata getirmek yasaktır!) vs. vs. (aman anacım bitmez ki istekleri!)

Dışındakiler: İçi beni dışı sizi yakar diyeyim siz anlayın :))

Hazırlanışı: Aha işte en kazık yeri burası sayın okurlar; zira bu bahar köftesi denilen yaratık çok zahmetli, nazlı, bööle kıvamı tutmazsa vıcık vıcık bişiidir. Ama var ya bi de tutarsaaaaa! İşte o zaman yemeyin de yanında yatınızdır ;)
Öncelikle; köfteler okula götürülür, bir süre güneş altında bekletilerek özenle dersten kaçırtılır. Ama fazla ısıtılmaz ki beyinleri sulanmasın (mümkün mü?!). Soonacııma, yeterli olgunluğa(!) eriştiklerinde önce bir otobüse, sonra da bir vapura bindirilerek kendilerinden geçirilir. Karşı kıyıya ulaştıklarında açlıktan mideleri sırtlarına itinayla yapıştırılan köftecikler önce kumpirciye, sonra pastaneye götürülüp doyurulur. Fakat doyma noktaları bulunmayan köftehorlar her an bir simitçiye kaçabilirler (kızı bırakırsan ya davulcu ya zurnacıya, köfteyi bırakırsan ya simitçi ya tatlıcıya :P) tikatli olunmalıdır! En sonunda bir tutam deniz kıyısında mayalanmaya bırakılan köfteler kahve, çay, meşrubat vs. ile terbiye edilir (nasıl yaa?!). Hala terbiyesizlil etmekte ısrar eden olursa (sulu gibi mesela) fal baktırılmak ve filmi çekilmek suretiyle safdışı edilir ve köfteler kıvama geldiklerinde sıcak olarak servis edilirler. Afiyet olsun!

Evet efenim; yer Ortaköy, oyuncular belli, senaryo meçhul... Şu anda fonda ise Beautiful South'un Dream a little Dream'inin Fransızcası var, neden bilmiyorum, denk gelmiş işte... Birazdan Paolo Conte Via Con Me'ye başlayabilir, napiim adam durmuyo anacım... Peki nedir bu Fransızca merakı diyorum sayın okurlar, kim bu aramızdaki Fransız?!! Acep yimeği de Fransız usulü mü yapsaydık beah! :PPP

5 yorum:

foondah dedi ki...

Ya aslında bi arkadaş feci halde kaşındığı için "kaşıma" tarifi verecektim ama önce bi köfte sil(sil)lesi yesin dedim, belki aklı başına gelir. Efecim, sen başla, ben şimdi ağzının payını getiriyorum, üstüne soğuk su da getireyim mi?! :PP)))

tseyn dedi ki...

valla tattım bu bahar küftesini,pek bi lezizdi,tadı damağımda kaldı,yine yapacağııım....eksiksiz,tastamam olcek tabikinede!!!...
ellerimize sağlık...

foondah dedi ki...

afiyet olsun, hem de helal olsun be yaf! yalnız bi dahaki sefere o simitleri çikolatalı istiyorum ona göre! ;P*

vigilante__ dedi ki...

hahaaaa birisi "efe" mi dedi? ne duyamadım? :) köfte möfte falan bunlar boş işler "foondah" cım :) hem bi de benle laf yarışını burdan da sürdürmüşsün, yazık sana yaa :)neyse, hadi acıdım sana bana laf yetiştirmen için bir şans daha veriyorum gördüğün üzere. maksat, üzülme, içinde kalmasın söyleyeceklerin :) kolay mı bana öyle ağzımın payını vermek, soğuk sular içirtmek :)

foondah dedi ki...

hah! ağzının payı bir yana, seni buralara getirtip comment attırdım ya ona bak. sağolasın valla, amacıma hizmet ettin. eee sizlerin sayesinde varım ben de bir yerde, canım hayranlarım! :)))