Pazartesi, Eylül 04, 2006

şeytan aldı götürdü ya da yandı bitti kül oldu
Çocukluğumun en güzel yaz günlerini yaşadığım yerler Ayvalık, Sarımsaklı, Şeytan Sofrası... Yıllardır hep bir ikinci ev gibi gördüm, kendimden bildim buraları. Belki de o yüzden bu yaz başında yangın haberlerini duyduğumda daha bir üzüldüm diğer yangın felaketlerinin yanında. Fırsat doğdu, bir de kendim gittim gördüm. Nerede o yemyeşil tepeler, nerede şimdiki yanık kuru topraklar... Resmen kel kalmış o güzelim ormanlar ama İnşallah kimsesiz kalmayacak. Kim yaptıysa (hangi elleri kırılasıca şerefsizse artık; ufak not: sabotaj olduğu gün gibi ortada, aynı anda koca ormanın beş yerinde birden yangın çıktığı nerede görülmüş, ayrıca burayı alıp oteller vs. dikmek isteyen ama izin alamayan Antalyalı bir işadamının olduğu da söylentiler arasında) amacına ulaşamayacak çünkü sanılanın aksine imara açılmayacak bu alanlar, tekrar yeşillendirilecek. Tabii toprak küsmez, doğa ana çocuklarını affederse... Şimdi Şeytan Sofrası'nın tepesindeki bu görüntülere bakınca hem içim acıyor, hem de sormadan edemiyorum. Ne oldu bizim insanlığımıza; koşarken ayak izini bu tepeye bırakan şeytan mı aldı götürdü, yoksa dağa kaçan inekle birlikte insanlık da yandı bitti kül mü oldu?! Ama cevabı bilsem de ne içimdeki çocuğun dili varıyor söylemeye, ne de ormanla birlikte yanıp kül olan diğer canlıların çığlıkları izin veriyor konuşmama... Susuyorum.

2 yorum:

finallyorwhen dedi ki...

insanlık,vicdan,düşünce,mantık,kalp,sevgi,ahlak,sıradanlık,normallik,anormallik,kaybolmak,ulaşamamak,ürkmek,korkmak,şaşırmak,aramak,bulamamak,sormak,soruşturmak,hiç ırgalamamak,yaralara tuz basmak,acıları es geçmek,hayatı hafife almak yada herşeyi kendinden ibarret bilmek....farkındayım ne diyor ya bu diyorsunuz ama inanın kafam o kadar karışık ki...nasıl bir dünyadayız nereye gidiyoruz..evet what is next??bu sorunun cevabı gerçekten korkutuyor..ormanların durumu o da korkutuyor..ama tüm bu olağan dışı ,saçma ,kötü gidişhata rağmen ne yapıyoruz ne yapabiliyoruz.....ne diyim canlarım konuşamıyorum çığlık atamıyorum sadece yaşıyorum yaşıyorum......

foondah dedi ki...

İnşallah bundan sonra hep daha iyi, daha güzel ve insanlığımıza yakışır şeyler yaşarız, ne diyeyim güsel aslıyanım, ağzına sağlık ;)